Chustowanie – tylko moda czy coś więcej?

Od pewnego czasu bardzo popularne stało się noszenie dzieci w chustach. Część z was zapewne zastanawia się, czy to ma jakiś większy sens, czy to tylko zwykłe „widzi mi się” zwariowanych mamuś. Postaram się przytoczyć parę faktów związanych z chustowaniem i przekonać cię do tego sposobu noszenia malucha.

Korzyści dla dziecka

Chustowanie jest korzystne tak samo, jak dla Twojego dziecka tak i dla Ciebie. Dziecku daje komfort, zaspokaja potrzebę bliskości, komfortu i miłości, bezpieczeństwa co pozwala mu się rozwijać. Maluszki w chustach łatwiej zasypiają i spokojniej śpią, mniej i krócej płaczą. Chusty niezastąpione też są przy częstych dolegliwościach dziecięcych takich jak kolka, zaparcie, ulewanie. Dziecko noszone w chuście może również, czując się bezpiecznie blisko mamy lub taty, obserwować i poznawać otaczający go świat.

Korzyści dla rodziców

Nasuwa się od razu pytanie – Jakie korzyści z noszenia dziecka w chuście ma rodzic? Otóż ma i to całkiem sporo. Przede wszystkim jest to bardzo wygodny sposób przemieszczania się z dzieckiem. Umożliwia swobodne działanie i wykonywanie różnych czynności – dzięki chuście ręce pozostają wolne. Chustowanie pozwala również na szybsze tworzenie się więzi między dzieckiem a rodzicem. Dzięki tej metodzie noszenia rodzice czują się bardziej zadowoleni i spełnieni.

chusta do noszenia dzieci

 

Jaką chustę do noszenia dzieci wybrać?

Zakładając, że jesteś już przekonana do noszenia dziecka w chuście, to kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniej dla Ciebie i maluszka chusty. W sklepach dostępne są trzy rodzaje chust – elastyczne, tkane i kółkowe. Postaram się przybliżyć Ci każdą z nich:

 

Chusty elastyczne

Ten rodzaj chusty jest najlepszy do rozpoczęcia przygody z chustowaniem, ponieważ elastyczny materiał rozkłada ciężar dziecka idealnie na dwóch barkach. Materiał takiej chusty dopasowuje się do kształtu kręgosłupa, trzymając dziecko w bezpiecznej pozycji. Taka chusta, dzięki swoim elastycznym włóknom, sama się dopasuje, a nam pozostanie tylko umiejętne zawiązanie materiału. Dużą wadą tych chust jest krótki czas ich użytkowania. Noszenie dziecka, które waży więcej niż 8 kg, staje się mało komfortowe, a noszenie dziecka większego niż 10 kg jest zakazane. W takiej chuście możesz nosić dziecko tylko z przodu.

 

Chusty tkane

Chusty tkane są najpopularniejszymi chustami używanymi przez mamy noszące swoje dzieci. Mogą być tkane trzema różnymi splotami – skośno-krzyżowym, diamentowym i serduszkowym. Są bardzo praktyczne, ponieważ możesz ich używać od samego początku przygody z chustowaniem aż do momentu, kiedy Twoje dziecko po prostu wyrośnie z noszenia w chuście. Chusty tkane są wykonane z materiału bardzo dobrej jakości z domieszką lnu, wełny albo jedwabiu. Chusty te świetnie się układają i pozwalają na noszenie dziecka w różnych pozycjach — z przodu, na biodrze lub na plecach (w zależności od wieku dziecka).

 

Chusty kółkowe

To są chusty, które nie wymagają dużej umiejętności motania. Nie jest tak długa, jak dwa pierwsze rodzaje chust, przez co zajmuje dużo mniej miejsca i spokojnie można schować w torebce. W chuście kółkowej możesz nosić zarówno małego szkraba, jak i starszaka. Nadaje się do noszenia z przodu i na biodrze. Dzięki kółkom nie ma potrzeby wiązania za każdym razem, kółka trzymają napięcie materiału, nie musisz też posiadać dużej umiejętności motania. Chusty kółkowe są szybkim rozwiązaniem (nie trzeba długo motać), ale z powodu asymetrycznego wiązania i obciążenia tylko jednej strony noszącego, polecane są na krótkie dystanse, szybkie wyjścia, albo do noszenia po domu.

 

Mam nadzieję, że tym tekstem przybliżyłam Ci nieco chustowanie i zdecydujesz się na nie, dając sobie i dziecku niezapomniane chwile bliskości i możliwość budowania więzi od pierwszych dni po urodzeniu.

chusta do noszenia dzieci

Post Author: ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *