Jak wychować fajnego człowieka?

To chyba jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie rodzice. Kto by nie chciał mieć fajnego, wesołego i grzecznego dziecka? Każdy rodzic chciałby wychować młodego człowieka, z którego mógłby kiedyś być dumnym. Pytanie jest jak pomóc mu takim się stać, popełniając jak najmniej błędów, bo to, że jakieś popełnicie, jest więcej niż pewne. Wszak nikt nie jest doskonały, a rodzicielstwo to jedno wielkie pole minowe.

Tak naprawdę nie ma dobrego „przepisu” na takie dziecko (gdyby był, o ile łatwiejsze by było życie nas rodziców), ale jest parę zasad, których wato się trzymać i wpajać je dziecku od najmłodszych lat.

Po pierwsze i najważniejsze miej dla dziecka czas, ono się samo nie wychowa. Wiem, że w dzisiejszych „zalatanych” czasach jest o to ciężko, ale spróbuj wygospodarować codziennie, chociaż pół godzinki dla Was. Niech to będzie wspólna zabawa, czytanie książeczki czy nawet rozmowa, o tym, co się wydarzyło w ciągu dnia, albo o czymkolwiek. Jeśli znajdziesz czas dla dziecka, po jakimś czasie zacznie to procentować. Łap wspólny czas z dzieckiem, dopóki możesz, ani się nie oglądniesz, a zamiast twojego towarzystwa dziecko będzie wolało towarzystwo kolegów.

Nie szczędź mu dobrego słowa. Dobre słowo, pochwały budują w Twoim dziecku poczucie swojej wartości, przecież nie chcesz, żeby twoja pociecha była człowiekiem zakompleksionym? Jeśli coś maluchowi się nie udaje, staraj mu się wytłumaczyć, że nie zawsze wszystko musi się udawać i nikt nie jest we wszystkim dobry. Skieruj jego uwagę na jego sukcesy, nawet te najdrobniejsze. Mów mu, że jesteś z niego dumna, ono tego naprawdę potrzebuje.

Przytulaj, przytulaj, przytulaj. Jeden uścisk może zastąpić wiele słów. Przytulaj, okazuj czułość, dopóki Ci na to pozwoli i samo się domaga. To daje mu poczucie bezpieczeństwa, akceptacji, ukojenie.

 

Stawiaj dziecku granice. Wbrew pozorom dziecko, któremu wszystko wolno nie jest szczęśliwym dzieckiem. Dziecko musi mieć zasady, wtedy czuje się bezpieczne. Zasady te pomogą mu również w późniejszym funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Bądź dla dziecka przykładem. Jeśli wymagasz od niego określonego zachowania, pokaż mu, że sam funkcjonujesz według tych samych zasad. Dzieci nie bardzo chcą słuchać, za to są świetnymi obserwatorami.

Pozwól mu samemu podejmować decyzje i zmierzyć się z ich konsekwencjami, oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Pozwól mu decydować o tym, co zje na śniadanie czy podwieczorek. Daj mu do wyboru parę zestawów ubrań dostosowanych do warunków panujących za oknem – niech sam wybierze, co założy. Pozwól mu decydować o zabawach, o bajkach, które będziesz mu czytać.

Naucz je radzić sobie z emocjami. Nie wymagajmy od malucha, żeby umiał poradzić sobie ze smutkiem, złością czy frustracją skoro wielu dorosłych ma z tym problem. Na to przyjdzie czas wraz z wiekiem i rozwojem dziecka. Nazywaj emocje, które targają dzieckiem. Ucz go, co jest dobre a co złe, które zachowania są dopuszczalne a których z całą stanowczością nie akceptujesz.

Nie zakazuj, nie nakazuj, nie wymuszaj. Wiem, trudne to jest, ale staraj się dziecku tłumaczyć, wyjaśniać. Pozwól mu uczyć się na własnych błędach.

Naucz je empatii, niech umie wczuć się w położenie drugiej osoby. Mów mu, kiedy jesteś smutna, dlaczego jesteś smutna, nie ukrywaj przed nim swoich uczuć. Tłumacz jak na jego zachowanie mogą zareagować inni ludzie. Ucz dziecko pomocy innym, nawet nie wiesz, jak szybko skorzystasz z tej umiejętności.

Ucz dziecko obowiązkowości. Od najmłodszych lat pokazuj, że życie nie składa się z samych przyjemności, ale i z obowiązków. Włączaj dziecko do obowiązków domowych (oczywiście w zależności od jego wieku i możliwości), niech to będą na początku drobiazgi, ale niech wie, że każdy ma obowiązki, które musi wykonać.

Starszaka ucz samodzielności. Naucz podstawowych czynności domowych, będzie mu łatwiej w życiu. Niech nie będzie nieporadnym człowiekiem, który nie umie posprzątać, zrobić prostego posiłku czy nastawić prania. Kiedyś samo Ci za to podziękuje.

I na koniec. Zadbaj o siebie, dziecko obserwuje i bierze przykład. Pokaż dziecku, że masz pasje, przyjaciół. Pokaż dziecku, że rodzina jest ważna, ale jest jeszcze coś poza nią. Szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko.

Post Author: ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *