Kąpiel – trudna sprawa

Nie każdy maluszek lubi kąpiel. Przedstawię Ci parę sposobów na to, żeby ten rytuał miał szansę stać się przyjemnością dla was obojga.

Odpowiednie warunki

Zacznijmy od odpowiedniego przygotowania pomieszczenia, w którym będzie odbywać się kąpiel (to wcale nie musi być łazienka) Temperatura w pomieszczeniu powinna mieć około 22 stopni, maluszek nie powinien też być narażony na przeciąg. Niektóre dzieci boją się hałasu, warto więc wodę do wanienki nalać nieco wcześniej tzn. zanim przyniesiemy maluszka do pomieszczenia, w którym będziemy go kąpać. Woda ta powinna być niewiele cieplejsza od temperatury ludzkiego ciała, czyli 37 – 38 stopni. Każdy człowiek, nawet mały, jest inny, jedni wolą chłodniejszą wodę drudzy cieplejszą, po paru razach będziesz wiedziała jaką wodę lubi twoje dziecko. Do sprawdzania temperatury wody użyj specjalnego termometru, sprawdzi się też stary sposób naszych mam „na łokieć” (kiedy zanurzysz łokieć w wodzie, nie powinnaś odczuwać różnicy).

 

Poczucie bezpieczeństwa

Dziecko podczas kąpieli musi czuć się swobodnie. Trzymaj go pewnie, jedną ręką podpieraj plecki, barki i głowę a drugą pupę. Zanurzaj dziecko, zaczynając od stópek. Cały czas patrz dziecku w oczy, przemawiaj czule, śpiewaj spokojne melodyjki, uśmiechaj się. Podczas kąpieli staraj się być rozluźniona, spokojna i pogodna. Dziecko doskonale wyczuwa nastroje. Kiedy ty będziesz spokojna, ono też będzie spokojniejsze, jeśli będziesz się denerwować, ono też będzie zestresowane.

 

kąpiel dziecka

 

Systematyczność

Kąp dziecko stale o jednakowej porze, minimum godzinę po jedzeniu, ale nie później niż godzinę przed spaniem. Zatroszcz się, żeby maluszek nie był zmęczony zabawą, ponieważ wtedy może być bardziej rozdrażniony. Niech kąpiel przebiega zawsze w ten sam sposób i niech nie trwa zbyt długo, 20 min w zupełności wystarczy. Jeśli dziecko ma jakieś ulubione zabawy w wodzie, pozwól mu na nie. Niech wie, że kąpiel może być super przyjemna.

 

Mycie głowy

Często dużym problemem dla malucha jest przekonanie się do mycia głowy. Pozycja, w której myjemy dziecku głowę, nie jest dla niego zbyt komfortowa, dochodzi do tego dyskomfort związany z wodą cieknąca po twarzy oraz piekącymi oczami. Trzeba zatem z maluszkiem postępować niezwykle delikatnie, aby nie zniechęcić go całkiem do tej czynności. Najlepiej będzie polewać głowę małą ilością wody na przykład z kubeczka. Robiąc to, mów do dziecka spokojnym głosem, uśmiechaj się, niech wie, że nie dzieje mu się żadna krzywda.

 

Kosmetyki

W drogeriach półki aż się uginają od masy kosmetyków przeznaczonych do kąpieli dziecka. Wybieraj takie, które jak najlepiej zadbają o jego skórę. Mimo wszystko najlepsze będą te kosmetyki, które mają jak najmniejszą listę składników. Ważne, żeby wybrać te, które nie podrażnią skóry dziecka, do tego jednak trzeba dojść metodą prób i błędów, tutaj nie ma złotego środka. Do mycia głowy wybierz taki szampon, który nie podrażnia oczu, oszczędzisz dzięki temu przykrych odczuć związanych z myciem głowy. Dla alergików i maluszków, z problemami skórnymi warto zaopatrzyć się w serie kosmetyków z emolinetami, które odpowiednio zadbają o kondycję skóry.

 

Odpuść sobie

Jeśli Twoje dziecko wyraźnie nie ma ochoty na kąpiel – odpuść sobie. Przez parę dni możesz je myć na przewijaku za pomocą myjki albo wilgotnego ręcznika. Daj dziecku zapomnieć o przykrych wspomnieniach związanych z ostatnią kąpielą, a potem spróbuj znowu. Pamiętaj o jednym: – Nie rób niczego na siłę.

kąpiel dziecka

Post Author: ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *