Mamo, ja nie chcę spać!

Ile razy będąc mamą, myślałaś – Niech ono w końcu zaśnie? Zapewne nie raz i nie dwa. Postanowiłam podzielić się z Tobą paroma sposobami na skuteczne usypianie dziecka.

Zacznijmy od odrobiny teorii:

Dziecko, aby rozwijało się dobrze, potrzebuje określonej ilości snu. Noworodek przesypia prawie cały dzień (około 17 godzin na dobę). Wtedy nie robi nic innego poza jedzeniem, spaniem no i rośnięciem. Niemowlaki potrzebuje już nieco mniej snu (12 – 14 godzin na dobę) Najczęściej w nocy sypia już dłużej, a w dzień ucina sobie krótsze drzemki. Przedszkolaki są jeszcze bardziej aktywne i sypiają jeszcze krócej (11 – 12 godzina na dobę) Zazwyczaj przesypia całą noc i ucina sobie jeszcze drzemkę w ciągu dnia.

Wszystko to piękna teoria a w rzeczywistości bywa różnie. Niektóre dzieciaki przesypiają niemal książkową ilość czasu, inne mają z tym problem. Chyba każdej mamie zależy, żeby nic nie zakłócało prawidłowego rozwoju jej kochanego maluszka. Nie zawsze się udaje. Żeby nasz maluszek zechciał zasnąć, dobrze by było spełnić parę warunków:

Rytm dnia

Chociaż rytm dnia kojarzyć się może z rutyną i z nudą, jest niezmiernie ważny. Daje on naszemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfortu. W zależności od wieku rytm ten będzie wyglądał zupełnie inaczej. Jeśli rytm dnia jest określony, dziecko wie, że np. po kolacji następuje kąpiel, a potem nadchodzi pora spania. Staraj się, aby posiłki, czas zabawy czy czas snu następowały o tych samych porach, pomoże Ci to wyrobić w dziecku przyzwyczajenie.

 

Jedzenie

Głodny maluch nie będzie chciał zasnąć. Nawet najmniejsze dziecko, czyli noworodek czy niemowlak zasypiają syte i bezpieczne, podobnie jest z większymi dziećmi. Starszaka również przed spaniem trzeba nakarmić. Jeśli będzie to wieczorne spanie, to poprzedzać będzie je oczywiście kolacja. Jeśli mówimy o drzemce w ciągu dnia, dobrym pomysłem będzie podanie dziecku wcześniej ciepłego obiadu, albo chociażby pierwszego dania. Do posiłku z powodzeniem możesz maluchowi podać lekki napar z melisy, który pomoże mu się wyciszyć.

 

Kąpiel

Kąpiel może być świetnym wstępem do etapu wyciszenia, szczególnie jeżeli użyjesz do niej kosmetyków ułatwiających zasypianie np. z olejkiem lawendowym.

 

Wyciszenie

Wyciszenie to tak naprawdę doskonały czas dla Ciebie i Twojego dziecka, na dawkę czułości. Sposobów na wyciszenie jest wiele. Kiedy maluszek jest już wykąpany, możesz wykonać masaż oliwką z dodatkiem olejku lawendowego. Masaż taki uspokoi dziecko, a lawendowy zapach pozwoli spokojnie zasnąć. Ubierz dziecko w ulubioną piżamkę i nie zapomnij dać ukochanej maskotki lub pieluszki/kocyka, bez którego nie zaśnie. Kolejny sposób na wyciszenie Twojego małego szkraba to śpiewanie kołysanek. Tak wiem, nie każda mama potrafi śpiewać, ale uwierzcie mi, nawet nieudolne próby śpiewania będą dla dziecka najpiękniejszą muzyką, bo będzie to Twój głos i twoja twarz, obecność. Bardzo dobrym sposobem na wyciszenie starszego już dziecka jest czytanie przed snem książeczek albo opowiadanie bajek. Zapewniam włączenie dziecku kreskówki czy audiobooka to nie to samo co przeczytanie lub opowiedzenie osobiście dziecku jakiejś bajki.

 

Oprócz tego, co napisałam wyżej do komfortu snu, nawet w ciągu dnia potrzebne są odpowiednie warunki, czyli przewietrzony i zaciemniony pokój oraz względna cisza. Broń boże nie powinna być to cisza absolutna. Naturalne odgłosy życia codziennego będą dla maluszka czymś oczywistym i nie przeszkodzą mu w zaśnięciu. Jeśli chcesz, aby Twoje nieco już starsze dziecko zasypiało wieczorem bez problemu, nie pozwalaj mu w ciągu dnia na długie drzemki. Im później dziecko z takiej drzemki się obudzi, tym później pójdzie wieczorem spać.

 

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem, spróbuj zastosować parę podanych tutaj sposobów a gwarantuje Ci, że znajdziesz czas na spokojne posprzątanie mieszkania w ciągu dnia a wieczorem czas dla siebie i dla Twojego partnera.

dlaczego dziecko nie chce spać?

Post Author: ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *