Mamo, tato poczytajcie mi!

Czasem, kiedy sięgam pamięcią do lat dzieciństwa, jednym z najmilszych wspomnień jest ta chwila, kiedy leżąc wieczorem, miałam obok siebie mamę lub tatę, którzy czytali mi książki na dobranoc. To były magiczne chwile, kiedy miałam rodziców tylko dla siebie, byli tuż obok i poświęcali mi swój czas.

Razem przeżywaliśmy przygody bohaterów czytanych książeczek. Ja również czytam teraz moim szkrabom, nie wyobrażam sobie zakończenia dnia bez tego, to jest już nasz rytuał. Uważam, że czytanie jest punktem obowiązkowy w wychowywaniu i wspieraniu rozwoju dziecka już od najmłodszych lat. Może uznasz, że to zabawne, ale ja uważam, że maluszkowi należy czytać, kiedy jeszcze jest u nas w brzuchu. Pomaga mu to oswoić się z naszym głosem, jego tembrem, brzmieniem. Wydaje ci się, że to strata czasu? Pozwól mi przekonać Cię, że nie masz racji.

Na początek trochę suchych faktów

Czy wiesz, że czytanie ma duży wpływ na rozwój twojego dziecka? Otóż ma! Naukowcy od lat przekonują, że codzienne czytanie dziecku ma ogromny wpływ na ich rozwój. Ostatnie badania dowodzą, że czytanie dziecku aktywuje obszar mózgu mający bardzo duże znaczenie dla rozwoju języka i swobodne wypowiadanie się. Oprócz tego codzienne czytanie dziecku ma bardzo korzystny wpływ na jego intelekt. Poza tym czytanie wspiera rozwój emocjonalny i społeczny dziecka, ćwiczy pamięć i koncentrację.

czytanie dzieciom

No dobrze, uporządkujmy te wiadomości jakoś, aby łatwiej można było je przyswoić.

Co daje dziecku czytanie?

Zaspokajamy potrzeby

Kiedy czytamy dziecku, jesteśmy blisko, poświęcamy mu czas, czyli dziecko czuje się kochane. Nasza bliskość daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, ciepło. Są to jedne z najważniejszych potrzeb człowieka, nie tylko małego, ale i dorosłego. To właśnie dzięki poczuciu bezpieczeństwa i miłości, akceptacji dziecko rozwija w sobie poczucie wartości, życzliwość, empatię, uczy się żyć w społeczeństwie.

Budujemy więź

Ten czas, kiedy czytasz dziecku książkę, jest tylko dla was, spędzacie go razem, skupiasz się tylko i wyłącznie na dziecku. Wspólne przeżywanie przygód bohaterów książeczek bardzo zbliża i tworzy niepowtarzalną więź, macie wspólne przeżycia, które was łączą.

Rozwijamy wyobraźnię

Książki dla dzieci pełne są niesamowitych przygód, różnych dziwnych i magicznych bohaterów, wróżek, księżniczek, tajemniczych krain. Aby móc to wszystko zobaczyć, dziecko uruchamia wyobraźnię.

Wspieramy rozwój mowy

Wspólne czytanie rozwija umiejętności językowe dziecka. Oprócz poznawania nowych słów i pojęć, kontekstów, w jakich można ich użyć, dziecko uczy się również gramatyki, poprawnej konstrukcji zdania.

Uczymy jak rozwiązywać problemy

Bohaterowie czytanych książeczek co rusz przeżywają nowe przygody. Dzięki temu dziecko oswaja nowe sytuacje, z którymi nie miało jeszcze okazji się zetknąć oraz uczy się jak rozwiązywać problemy. Uczy, że z każdym problemem można sobie poradzić.

Poprawiamy koncentrację i pamięć

Dzięki temu, że czytamy dziecku, musi ono skupić się na naszym głosie, to bardzo proste i bardzo skuteczne ćwiczenie na koncentrację. Kiedy czytamy dziecku dłuższe historie, które nie kończą się jednego wieczoru, dziecko zmuszone jest zapamiętać treść opowiadania, aby dnia następnego móc bez przeszkód kontynuować przygodę z książkowym bohaterem. Obie te umiejętności kiedyś, podczas nauki, bardzo przydadzą się dziecku.

Uczymy wrażliwości

Odpowiednie książki opisują dobro i dlaczego powinniśmy się nim kierować. Książki uczą też wrażliwości na krzywdę i uczucia innych. Wraz z bohaterami książek uczymy się rozpoznawać i nazywać emocje.

czytanie dzieciom

Tak naprawdę to można by jeszcze pisać i pisać i pisać, bo zalety czytania dzieciom są nieocenione. Książki według mnie są fantastyczne i nie wyobrażam sobie życia bez nich. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić tą miłością do książek moje dzieci.

Nie pozbawiaj dziecka ani siebie tych pięknych chwil kiedy wspólnie możecie przeżywać przygody książkowych bohaterów.

Post Author: ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *