Nosidełko – idealne rozwiązanie na aktywne wakacje z maluchem

Środek okresu wakacyjnego, wiele rodzin wybiera się na wspólne wakacje, wiele innych pozostaje w domu albo ogranicza swoje plany ze względu na malutkie dziecko, które posiadają, to duży błąd. Nie każdy jest miłośnikiem stacjonarnego wypoczynku, wiele osób najlepiej odpoczywa w ruchu, chodząc, zwiedzając czy wspinając się po przeróżnych wzniesieniach, górkach czy górach. Do takiego aktywnego spędzania czasu idealnym rozwiązaniem będzie nosidełko dziecięce. Dzięki niemu będziecie mogli dostać się w wiele miejsc, które z wózkiem dziecięcym byłyby dla was po prostu niedostępne. Na rynku dostępna jest cała masa nosideł dla mniejszych i większych dzieciaków, nie wszystkie jednak są dobre dla naszych dzieci, niektóre mogą źle wpływać na ich zdrowie i postawę. Jak zatem wybrać to jedyne i właściwe? Spróbujmy uporządkować wiedzę, jaką posiadamy na temat nosidełek dziecięcych.

Na co zwrócić uwagę wybierając nosidło?

Bezapelacyjnie pierwszą i najważniejszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę przy wybieraniu nosidła, jest kształt i szerokość siedziska, na którym będzie się opierał cały ciężar dziecka. Siedzisko musi mieć odpowiednią szerokość, to znaczy musi być na tyle szerokie, aby nóżki dziecka nie zwisały w dół, ale były podkurczone i odwiedzione na boki tzw. pozycja żabki. Aby uzyskać taką pozycję, panel siedziska powinien być na tyle szeroki, aby sięgał aż pod stawy kolanowe dziecka, pozwoli to na mniejsze obciążenie stawów biodrowych naszego maluszka. Bardzo istotna jest również długość oparcia, jak wysoko ono sięga. U dzieci mniejszych, takich, które mogą spać podczas noszenia, oparcie powinno sięgać aż za kark, ponieważ wtedy będzie tworzyło oparcie również dla główki śpiącego dziecka. Jeśli mamy zamiar nosić pociechę, która nie przysypia, tylko aktywnie uczestniczy w wędrówce, wystarczy, jeśli oparcie będzie sięgało do wysokości pach. Kolejną sprawą jest dobra jakość materiału i zabezpieczeń używanych w nosidełku. Nosidło nie powinno odstawać od ciała dziecka, a raczej przylegać ściśle do niego i tym samym „przyklejać” dziecko do ciała rodzica. Bez względu na wiek dziecka eksperci zalecają, aby jedno razowo nie nosić dziecka w nosidle dłużej niż 2h.

 

Kiedy zacząć bezpiecznie używać nosidełka?

Według ekspertów najwłaściwszą porą, aby zacząć używać nosidełka dziecięcego jest czas, kiedy maluszek zaczyna samodzielnie siadać. Dla mniejszych dzieci bardziej wskazane będzie noszenie w chustach tkanych, które dają odpowiednie wsparcie dla niestabilnego jeszcze kręgosłupa i dają możliwość uzyskania odpowiedniej pozycji dziecka.

Rodzaje nosidełek:

  • nosidło ergonomiczne – nosidło praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Pasy zarówno biodrowy, jak i naramienne są regulowane i zapinane za pomocą systemu sprzączek i klamer. Dziecko możemy nosić zarówno z przodu, jak i na plecach.
  • Onbuhimo – japońskie nosidło dziecięce charakteryzujące się brakiem pasa biodrowego. Cały ciężar dziecka opiera się na pasach naramiennych regulowanych i zapinanych klamrami. W takim nosidle, tak jak w przypadku nosidła ergonomicznego możemy nosić dziecko zarówno z przodu, jak i na plecach
  • Mei-thai – to nosidło nieposiadające klamer. Regulowanie szelek naramiennych, jak i mocowanie dziecka odbywa się za pomocą specjalnych wiązań. Jest to opcja dla bardziej zaawansowanych „nosicieli” lub dla tych bardziej cierpliwych, którym udało się posiąść umiejętność właściwego i bezpiecznego wiązania materiałowych pasów.
  • Nosidło hybrydowe – jest połączeniem nosidła wiązanego i klamrowego. Pas biodrowy jest mocowany przy pomocy klamer, natomiast pasy naramienne są wiązane.

 

Mimo tak dużego asortymentu dostępnego w sklepach nikt jeszcze nie wymyślił nosidła idealnego, pasującego wszystkim użytkownikom, zarówno małym, jak i dużym. Zanim się zdecydujesz, oglądaj, przymierzaj, aby wybrać nosidełko idealnie przystosowane oczekiwań twoich i twojego dziecka.

Post Author: ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *