Odstawienie od piersi – trauma czy kolejny krok w rozwoju?

Zakończenie karmienia piersią to indywidualna decyzja mamy i dziecka. Bywa tak, że dziecko samo decyduje, kiedy zrezygnować z mleka mamy, co zrobić, kiedy mama uzna, że nadszedł czas, albo po prostu życie zmusi ją do zakończenia tego okresu w ich wspólnym życiu? Co zrobić, aby nie było to traumatyczne przeżycie dla mamy i dziecka? Aby proces ten przebiegał łagodnie, musi być długotrwały. Nagłe odstawienie od piersi może być szokiem dla dziecka. Na pewno musi być to decyzja przemyślana, a moment, w którym się na to zdecydujesz starannie wybrany. Na pewno nie powinnaś zaczynać takich zmian przy okazji innych zmian (żłobek, przeprowadzka, pojawienie się młodszego rodzeństwa, choroba), ponieważ dziecku będzie ciężko ogarnąć tyle zmian na raz. W takim razie, jak i kiedy zacząć? – zapytasz? Oto parę odpowiedzi.

Kiedy najlepiej przestać karmić piersią?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, to sprawa indywidualna. Nigdy do końca nie będziesz gotowa na taką decyzję, bo oprócz zmiany odżywiania będzie to również zmiana emocjonalna, dla Ciebie, jak i dla dziecka. Najlepiej by było, żeby to dziecko samo zrezygnowało z twojej piersi, ale nie zawsze tak bywa. Jednym z najlepszych momentów na próbę odstawienia maluszka od piersi jest okres rozszerzania diety, czyli między 6 a 12 miesiącem życia. Jeśli twoje dziecko ma więcej niż rok, postaraj się mu to spokojnie wyjaśnić, że czas karmienia piersią się skończył i czas na inne smakołyki i wtedy stopniowo rezygnuj z podawania piersi, zastępując to innymi posiłkami.

W jaki sposób zacząć?

Jak już wcześniej zostało napisane najlepiej, żeby odstawanie piersi odbywało się, wtedy kiedy dziecko poznaje nowe smaki, wtedy może zechcieć samo zrezygnować z Twojego mleka. Jeśli tak jednak nie jest, próbuj na początek zastępować swoje mleko mlekiem modyfikowanym lub innym posiłkami dostosowanymi do jego wieku. Jeśli podajesz mleko modyfikowane w butelce, zadbaj o to, żeby smoczek był odpowiednio dobrany i wyprofilowany. Na początek zrezygnuj z podawania piersi w dzień, eliminując jeden taki posiłek tygodniowo, zastępując go innym jedzeniem. Im wolniej trwa ten proces, tym lepiej dla was obojga, macie czas, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Możesz też w czasie kiedy powinno być karmienie, skutecznie zająć malucha czymś innym (zabawa, spacer) pozwoli mu to zapomnieć o porze posiłku. Chodzi o to, żebyś karmiła piersią coraz rzadziej i krócej. Przy oduczaniu dziecka od karmienia piersią musisz być zdecydowana i stanowcza, nie możesz dać się złamać, nawet, wtedy kiedy dziecko będzie próbowało wymusić na tobie podanie mu piersi. Zacznij nosić bluzki, które nie posiadają dużych dekoltów, utrudni to dziecku dostęp do piersi, spróbuj maskować zapach mleka innymi zapachami, najlepiej olejkami naturalnymi. Nie siadaj w miejscach, gdzie najczęściej karmiłaś dziecko, nie trzymaj go w takiej pozycji, w jakiej je karmiłaś. Brak tak częstej bliskości rekompensuj dziecku zabawą i pieszczotami. W dzień dziecko często sięga po pierś jako sposób na smutek i niepowodzenie. W takich momentach bądź blisko, pocieszaj, do przytulenia podsuwaj mięciutki kocyk dla dzieci, który stanie się po jakimś czasie naturalnym zastępcą twoich piersi. Na samym końcu zrezygnuj z karmień w nocy. Jest to najtrudniejszy moment dla dziecka, ponieważ wtedy dziecko potrzebuje dużo bliskości i czułości, aby móc zasnąć, dla mamy również nie jest to łatwe, ponieważ bardzo często ten proces wiąże się z niewyspaniem i zmęczeniem, zniecierpliwieniem, wtedy najłatwiej się poddać. W takich momentach warto poprosić o pomoc partnera/tatę maluszka albo kogoś innego z członków rodziny, przy którym dziecko czuje się bezpiecznie, żadne z nich nie będzie się dziecku kojarzyło z karmieniem.

Bardzo ważna podczas odstawiania piersi jest obserwacja dziecka. Może się okazać, że to jeszcze nie ten moment, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na taką zmianę albo przebiega ona zbyt szybko. Kiedy dziecko staje się płaczliwe, rozdrażnione, często się budzi, ssie palec, nie chce się z Tobą rozstawać, wtedy należy przerwać cały proces i za jakiś czas powrócić do niego.

Jedno jest pewne – nie daj innym wmówić sobie, że teraz jest ten czas, że najwyższa pora. Każde dziecko jest inne i rozwija się trochę inaczej. Ty jako mama najlepiej wiesz, co jest dobre dla Twojego dziecka i to Ty najlepiej zdecydujesz, kiedy jest właściwy moment na rozstanie z piersią.

Post Author: ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *