Otulacz – fanaberia czy potrzeba?

Dziecko rozwijając się w łonie matki, przebywa przez całe 9 miesięcy w otoczeniu ciepłym, przytulnym, wraz z rozwojem także ciasnym. Poród to duże przeżycie dla mamy, ale i dla dziecka. Zostaje ono wyrwane z jedynego znanego mu środowiska. Otacza go inny, nieznany, wielki świat, pełen nowych bodźców. Noworodek odczuwa wielki lęk, dyskomfort i po prostu staje się płaczliwy i niespokojny. Tutaj z pomocą może przyjść nam właśnie otulacz.

Dlaczego otulacz?

Otulanie noworodka, według lekarzy, powoduje, że maluszek staje się spokojniejszy. Ciasne otulanie miękką, ciepłą tkaniną przypomina mu jedyne dobrze znane warunki, w jakich maluszek przebywał do tej pory. Ponadto otulacze pozwalają dziecku na spokojniejszy i bezpieczniejszy sen. Niektórym wydaje się, że ciasno owiniętym dzieciom jest źle i niewygodnie, to mylne wrażenie. Taka właśnie „ciasnota” pomaga noworodkom powoli aklimatyzować się w tym wielkim świecie, poza tym dziecko owinięte otulaczem jest łatwiej wziąć na ręce. Kolejną zaletą zawijania w otulacze jest ogromne złagodzenie objawów kolki. Wydłużają sen dziecka i powodują mniejsze przerwy podczas snu.

 

Jak długo?

Owijanie dziecka w otulacz jest polecana od pierwszych godzin życia, do momentu, kiedy dziecko samodzielnie zaczyna zmieniać pozycję, obracając się na bok czy na brzuszek (około 3 miesięcy). W tym czasie maluszek staje się znacznie bardziej aktywny i potrzebuje więcej przestrzeni i swobody.

 

Jaki otulacz wybrać?

Skoro dojdziemy już do wniosku, że otulacz jest nam potrzebny pozostaje nam jeszcze kwestia wybrania odpowiedniego otulacza dla naszego dziecka. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jakość materiału, z jakiego został wykonany otulacz, a także na wszelakie wystające elementy, które mogą być niebezpieczne dla noworodka. Najlepszy materiał na otulacz to bawełna z włóknami bambusa.

kocyki dziecięce

 

Rodzaje otulaczy

  • Otulacz bawełniany– dobrze przepuszczają powietrze, zapewniając dziecku wygodę, komfort i bezpieczeństwo.
  • Otulacz z włókna bambusowego— oprócz cech standardowego otulacza bawełnianego, posiadają również cechy włókna bambusowego, czyli znacznie lepiej od bawełny chłoną wodę, ma właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i doskonale pochłaniają promienie UV. Tkanina, z której jest zrobiony otulacz bambusowy ma również właściwości termoregulacyjne (utrzymuje w lecie temperaturę o 2 – 3 stopnie niższą).
  • Otulacz muślinowy– stworzony z jednej z najlżejszych i najdelikatniejszych tkanin. Odpowiedni splot i lekkość tkaniny minimalizują możliwość przegrzania dziecka. Muślin najczęściej jest tkany z bawełny lub jedwabiu i jest odporny na wielokrotne pranie.
  • Otulacz elastyczny— uszyty jest z tkaniny bawełnianej, bambusowej lub muślinowej, ale z dodatkiem włókien elastycznych. Daje to dobre połączenie, ponieważ domieszka elastycznych włókien pozwala na ciaśniejsze i jeszcze dokładniejsze dziecka przy zachowaniu wszystkich właściwości tkanin naturalnych.

Jeśli, mimo tych argumentów nadal nie jesteś przekonana do otulaczy, dam Ci jeszcze jeden. Otulacz, kiedy Twoje dziecko już wyrośnie z okresu otulania, z powodzeniem może pełnić funkcję lekkiego kocyka, nakrycia do wózka czy fotelika, przytulanki, bez której ciężko zasnąć, czy ręcznika. W zasadzie otulacz oprócz swojej podstawowej funkcji, sprawdza się w każdej sytuacji, w której sprawdziłaby się zwykła pieluszka tetrowa, ale jest przyjemniejszy w dotyku.

Post Author: ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *