Pierwsza chusta – trudne początki

Od pewnego czasu popularne stało się noszenie dzieci w chustach (moje pierwsze przemyślenia nt. chust możecie przeczytać tutaj). Wiele z was pewnie powie – „Eee taka moda” inne zaś obruszą się i zaczną wyciągać argumenty potwierdzające pozytywny wpływ noszenia w chustach naszych dzieciaczków. W internecie można znaleźć sporo informacji na ten temat, oto najistotniejsze z nich.

Korzyści dla dziecka

Chustowanie jest korzystne tak samo, dla dziecka, jak i dla rodzica. Dziecku daje komfort, zaspokaja potrzebę bliskości, komfortu i miłości, bezpieczeństwa co ułatwia mu prawidłowy rozwój. Maluszki w chustach łatwiej zasypiają i spokojniej śpią, mniej i krócej płaczą. Chusty świetnie sprawdzają się również przy dolegliwościach dziecięcych takich jak kolka, zaparcie, ulewanie. Dziecko noszone w chuście może również, czując się bezpiecznie blisko mamy lub taty, obserwować i poznawać otaczający go świat.

Korzyści dla rodziców

Rodzic również może mieć sporo korzyści z chustowania dziecka. Po pierwsze jest to bardzo wygodny sposób przemieszczania się z dzieckiem. Dzięki chuście możesz swobodne działać i wykonywać różne czynności – dzięki chuście ręce pozostają wolne. Noszenie w chuście pozwala również na szybsze tworzenie się więzi między dzieckiem a rodzicem. Dzięki tej metodzie noszenia rodzice czują się bardziej spełnieni i zadowoleni.

 

chusty do noszenia dzieci

 

Jeśli rodzic jest przekonany do tej metody noszenia dziecka, pozostaje kwestia wybrania odpowiedniej chusty, a jest w czym wybierać. Poza mnogością barw i wzorów chusty posiadają różne rodzaje mocowania, są też stworzone z różnych tkanin.

Chusty elastyczne

Ten rodzaj chusty jest najlepszy do rozpoczęcia przygody z chustowaniem, ponieważ elastyczny materiał rozkłada ciężar dziecka idealnie na dwóch barkach. Materiał takiej chusty dopasowuje się do kształtu kręgosłupa, trzymając dziecko w bezpiecznej pozycji. Taka chusta, dzięki swoim elastycznym włóknom, sama się dopasuje, a nam pozostanie tylko umiejętne zawiązanie materiału. Dużą wadą tych chust jest krótki czas ich użytkowania. Noszenie dziecka, które waży więcej niż 8 kg, staje się mało komfortowe, a noszenie dziecka większego niż 10 kg jest zakazane. W takiej chuście możesz nosić dziecko tylko z przodu.

 

Chusty tkane

Chusty tkane są najpopularniejszymi chustami używanymi przez mamy noszące swoje dzieci. Mogą być tkane trzema różnymi splotami – skośno-krzyżowym, diamentowym i serduszkowym. Są bardzo praktyczne, ponieważ możesz ich używać od samego początku przygody z chustowaniem aż do momentu, kiedy Twoje dziecko po prostu wyrośnie z noszenia w chuście. Chusty tkane są wykonane z materiału bardzo dobrej jakości z domieszką lnu, wełny albo jedwabiu. Chusty te świetnie się układają i pozwalają na noszenie dziecka w różnych pozycjach — z przodu, na biodrze lub na plecach (w zależności od wieku dziecka).

 

Chusty kółkowe

To są chusty, które nie wymagają dużej umiejętności motania. Nie jest tak długa, jak dwa pierwsze rodzaje chust, przez co zajmuje dużo mniej miejsca i spokojnie można schować w torebce. W chuście kółkowej możesz nosić zarówno małego szkraba, jak i starszaka. Nadaje się do noszenia z przodu i na biodrze. Dzięki kółkom nie ma potrzeby wiązania za każdym razem, kółka trzymają napięcie materiału, nie musisz też mieć dużej umiejętności motania. Chusty kółkowe są szybkim rozwiązaniem (nie trzeba długo motać), ale z powodu asymetrycznego wiązania i obciążenia tylko jednej strony noszącego, polecane są na krótkie dystanse, szybkie wyjścia, albo do noszenia po domu.

 

 

Mam nadzieję, że dzięki temu tekstowi temat chustowania nie jest już taki obcy i straszny. Mam nadzieję również że zdecydujesz się na taką metodę noszenia, dając tym samym sobie i dziecku możliwość budowania silnej więzi między wami.

Post Author: ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *